Objawy kleszczowego zapalenia mózgu, jak rozpoznać

Jak sama nazwa wskazuje choroba przenoszona jest przez pajęczaki; nieprzyjemne z nazwy jak i z wyglądu. Zarazić się nią może każdy, kto został ukąszony przez kleszcza będącego nosicielem wirusa KZM. Zainfekowanie człowieka następuje poprzez ugryzienie. Często dana osoba nie jest świadoma, że stała się ofiarą kleszcza. Dzieje się tak dlatego, że w momencie ugryzienia kleszcz poprzez jad w swej ślinie znieczula. Niekiedy dopiero rumień po jego ukąszeniu jest widoczny a zdarza się też i tak, że osoby które zachorowały w ogóle nie przypominają sobie chwili ukąszenia ani też żadnych jego oznak.

Jeśli natomiast zauważymy groźnego pasożyta na swej skórze należy bezwzględnie udać się do najbliższego ośrodka zdrowia, gdzie zostanie on usunięty w odpowiedni sposób. Dodatkowo konieczne jest podanie leków. Miejscami na ciele, które najczęściej są atakowane przez kleszcze to głowa, zakamarki za uszami, w zgięciach stawów, pod kolanami, na rękach. Najwięcej zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu występuje w miesiącu czerwcu i lipcu. Z kolei okres wylęgania KZM od momentu kontaktu z zakażonym kleszczem wynosi od 7 do 14 dni. Wtedy następuje pierwsza faza choroby przypominająca początek grypy.

Główne objawy to gorączka, zmęczenie, bóle pleców i kończyn, objawy takie jak pojawiają się w przypadku zakażenia górnych dróg oddechowych- ból gardła, katar, kaszel. W niektórych przypadkach już po dwóch dniach, można odczuć nieprzyjemne objawy kleszczowego zapalenia mózgu. Bywa, że choroba zostaje zahamowana na tym etapie, jednak duża ilość przypadków przechodzi w II fazę, kiedy wirus atakuje centralny układ nerwowy. Wtedy dochodzą kolejne objawy KZM – silne bóle głowy, wymioty, wysoka gorączka, nudności a nawet może dojść do utraty przytomności. Do tego dochodzą symptomy neurologiczne takie jak drżenie języka, drgawki całego ciała, niepokój zaburzenia mowy.

Kiedy w drugiej fazie dochodzi do zajęcia nerwów czaszkowych pojawiają się dysfunkcje mięśni oka, gardła oraz twarzy. Przebieg chorobowy KZM może wyglądać tak, że po tygodniowych grypopodobnych objawach następuje przerwa trwająca od 1 nawet do 20 dni, bezobjawowa, a potem występuje drugi rzut KZM u ok. ¼ pacjentów. Zapalenie opon mózgowych czy borelioza są chorobami niebezpiecznymi dlatego warto skorzystać ze szczepionki na KZM.