Profilaktyka zakażenia KZM

Do zachorowań na KZM dochodzi najczęściej wiosną, latem i w październiku. Jest to okres żerowania kleszczy, toteż jesteśmy bardziej narażeni na atak z ich strony. W Polsce wyznaczono obszary, gdzie występuje największa ilość kleszczy roznoszących wirusa KZM. Tak zwane tereny endemiczne, oznaczono, po to by osoby, na nich zamieszkujące jak też odwiedzające je mogły ustrzec się przed ukąszeniem groźnego pajęczaka i tym samym zapobiec zachorowaniu na KZM i inne choroby odkleszczowe.

Profilaktyka zapaleń mózgu spowodowanego ugryzieniem kleszcza obejmuje kilka grup działań. Zalicza się do nich nie tylko osobistą ochronę przed pasożytami, ale także inne masowe przedsięwzięcia obejmujące profilaktykę terenów zagrożonych i osób. Chodzi głównie o szczepienia i zmniejszanie populacji kleszczy. Ograniczanie ilości kleszczy polega na próbach usuwania ich ze środowiska, gdzie często przebywa człowiek. Chodzi o minimalizowanie kontaktu człowiek- kleszcz. Mimo wszystko takie próby mają mały zasięg w Polsce. Drugim najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania zachorowaniu jest profilaktyka KZM poprzez szczepienia. Warto o nich pomyśleć, jeśli mamy chociażby sezonowy kontakt z miejscami, gdzie kleszczy jest najwięcej, ponieważ leczenie KZM jest długotrwałe.

Ponadto choroba może pozostawić po sobie poważne skutki. Toteż szczepionka, w takim wypadku jest tańszym sposobem zapobiegania. Jest ona w pełni bezpieczna a dzięki niej wytwarzają się w organizmie człowieka przeciwciała walczące z wirusem i w ten sposób niedopuszczające do zachorowania. Bo trzeba zaznaczyć, że szczepionka nie uchroni nikogo przed ugryzieniem kleszcza nosiciela wirusa- za to zapobiegnie rozwojowi KZM. Trzecią grupą działań, przeciw zachorowaniom na KZM, jest ochrona własna.

Przede wszystkim wychodząc do lasu i w obszary porośnięte roślinnością, miejscem bytowania kleszczy, zakładajmy odzież ochronną. Najlepiej jasną, by można było dojrzeć wędrującego kleszcza. Zwłaszcza główki małych dzieci muszą być dobrze osłonięte, ponieważ kleszcze w ich wypadku najczęściej wbijają się w skórę głowy i okolicy uszu. Zdecydowanie najskuteczniejsza pod względem profilaktyki KZM jest szczepionka.