Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu

KZM czyli kleszczowe zapalenie mózgu budzi powszechną panikę. Jest to oczywiście choroba poważna, w przebiegu jak i w skutkach. Nie można jej w żadnym razie lekceważyć. Dlatego konieczna jest profilaktyka KZM. Pozwala ona zminimalizować ryzyko zachorowania u ludzi jak i zwierząt, bowiem KZM u kota i psa, może być tak samo niebezpieczne jak u człowieka. Stąd też wiele robi się w kierunku by ustrzec przede wszystkim dzieci przed zachorowaniem. Własna ochrona ciała, przed ukąszeniem kleszcza jest konieczna a na pewno zmniejsza ryzyko. Natomiast największą pewność daje szczepionka.

Szczepionka przeciwko KZM zapobiega zakażeniem wirusem nawet w przypadku ugryzienia przez kleszcza. By móc w pełni się zabezpieczyć trzeba poddać się szczepieniu wedle określonego schematu. Szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu zaleca się osobom przebywającym na terenach endemicznych, rolnikom, młodzieży, turystom jak też uczestnikom kolonii. To pozwala zbudować barierę ochronną. Dzięki niej organizm będzie w stanie sam walczyć z wirusem, nie dopuszczając do rozwoju choroby. To w jaki sposób zostanie podana szczepionka przeciw KZM zależy od tego kiedy zdecydujemy się na nie.

Można podawać ją w sposób przyspieszony lub standardowy. Wzór wedle jakiego podaje się szczepionkę przewiduje szczepienie podstawowe i przypominające. Szczepienie podstawowe na KZM obejmuje podanie 3 dawek. Pierwsza z nich powinna być zaaplikowana w okresie zimowym, druga 3 miesiące po pierwszej a trzecia 9-12 miesięcy po drugiej. Z kolei szczepienie przypominające powinno być wykonane raz na trzy lata. Tam gdzie istnieje szczególne zagrożenie zachorowaniem, powinno się szczepić dzieci już od 1 roku życia. Natomiast gdybyśmy chcieli w sposób przyspieszony zaszczepić się prze wakacjami i wyjazdami w obszary endemiczne przyjmujemy jedną dawkę a kolejną za 14 dni co daje nam zabezpieczenie na rok.

Dawkę podtrzymującą należy przyjąć 12 miesięcy po drugiej i wtedy daje ona już odporność na trzy lata. Ważna jest informacja, że nie każdy może przyjąć szczepionkę. Przeciwwskazania to uczulenie na białko jaja kurzego, ciąża, choroby autoimmunologiczne. Nie podaje się szczepionek dzieciom poniżej 12 miesiąca życia. Cena pojedynczej dawki szczepionki przeciw KZM wynosi ok. 120zł. Nie jest to ogromny wydatek, tym bardziej, że ochrona jaką dzięki szczepionce otrzymamy, zapewni nam zdrowie i spokojny wypoczynek.