Wirusowe zapalenie mózgu u psa i kota

Na odkleszczowe choroby narażeni są nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Jeszcze bardziej nasze domowe pupile stają się ofiarami kleszczy, ponieważ biegając po łąkach nawet w parkach mogą złapać kleszcza łąkowego. Z pewnością wiele osób posiadających psa lub kota, żyjących na wsi nie raz musiało usuwać pasożyta. Najczęściej umiejscawiają się za uchem, na karku lub też na szyi zwierzęcia. Oczywiście w innych miejscach także mogą się wkuć. Zawsze kiedy znajdujemy takiego pajęczaka, możemy przypuszczać, że był zarażony wirusem KZM, zwłaszcza jeśli jest to na terenie szczególnie obfitującym i gdzie odnotowuje się najwięcej zachorowań.

Oczywiście można psa lub kota ustrzec przed kleszczami. Stosuje się w tym celu specjalne obroże jak też płyny. Mają one odstraszać kleszcze i aplikuje się je w miejscach niedostępnych dla zwierzęcia, by nie mogło wylizać podanej substancji. Przebieg wirusowego zapalenia mózgu u psów ma zazwyczaj ostry przebieg. Objawia się wysoką gorączką a symptomy neurologiczne to przeczulica skórna, zaburzenia równowagi, porażenie kończyn, czasami także drgawki. Miejsce ukłucia przez kleszcza można łatwo zlokalizować, ponieważ zwierzak ociera się i drapie właśnie tam.

Niestety pod względem objawów zapalenie mózgu u psów jest bardzo podobne do wścieklizny. Dlatego jeśli zauważymy niepokojące dolegliwości u pupila koniecznie należy udać się z nim do lecznicy weterynaryjnej. Często od wystąpienia pierwszych objawów do śmierci psa upływa zaledwie kilka dni. Nie ma jak dotąd szczepionki przeciw KZM dla psów. Podobny jest przebieg zapalenia opon- mózgowych. Nie u wszystkich psów i kotów, KZM objawia się nagłymi dolegliwościami i doprowadza do szybkiej śmierci.

U zwierząt, u których choroba rozwija się wolniej, mogą następować przerwy bezobjawowe. Leczenie w obu przypadkach jest bardzo ciężkie. Nawet jeśli leki przeciwdrgawkowe pomagają to na krótko. Natomiast leczenie przyczynowe podobnie jak u ludzi nie jest możliwe. Niweluje się jedynie niepożądane objawy. Najlepszym sposobem by uchronić zwierzęta domowe przez odkleszczowym zapaleniem mózgu, jest profilaktyka. Zawsze po spacerze obejrzeć ciało psa czy kota, a jeśli pojawiają się kleszcze jak najszybciej je usunąć – w całości.